در این مطلب به بررسی بازی GTA San Andreas یکی از پرطرفدارترین بازی‌های تاریخ پرداخته‌ایم. در ادامه با تروی گیم همراه باشید.

هم اکنون که در سال ۲۰۱۹ درحال سپری کردن عمر خود هستیم و روزانه شاهد پیشرفت های بسیار زیاد و بعضا غیر قابل باور در عرضه ی بازی های ویدئویی و صنعت بازی سازی هستیم، هرزچندگاهی بازی هایی عرصه می شوند که کمی با دیگر بازی ها متفاوت هستند و معنای دیگری را از کلمه ی بازی به ما القا می کنند. امروزه دیگر نمی توان واژه ی “ساده” را درخور بازی های ویدئویی دانست و از مجلل و با شکوه بهتر می توان استفاده کرد. بازی هایی که دارای زرق و برق بسیار زیادی هستند و اگر گیم پلی و داستان خوب و قابل تحملی نیز نداشته باشند، با تماشای گرافیک آن می توان تا پایان بازی همراه آن بود و ماجرا های آن را تا انتها طی کرد. حتی اگر از سر اجبار گرافیک و زیبایی های بصری آن باشد. اما ماجرای بازی های از این قبیل تنها به برتری گرافیک به دیگر بخش ها ختم نمی شود. در این بین بازی هایی نیز وجود دارند که با اینکه گیم پلی و داستان زیبا و قابل تحسین شان بر گرافیک بسیار ضعیف شان غلبه کرده، در حد بسیار خوبی قرار دارند و می توان آنها را با حضور گرافیک بسیار پایین شان ستایش کرد و جزو بازی های برتر صنعت بازی ها ویدئویی دانست. البته هستند بازی هایی که در سال های بسیار قبل عرضه شده اند و هم اکنون از گرافیک آنان با الفاظ و صفات بسیار بد یاد می شود اما باید طرز فکر این چنین افرادی را که نظر هایی به این شکل نسبت به این بازی ها دارند، به چندین سال قبل یعنی زمان عرضه ی بازی های مذکور برد و سپس فرصت قضاوت به آنان بدهیم. مطمئنا در شرایط این چنینی نظرشان عوض خواهد شد و به صورت منطقی با این ماجرا مقابله می کنند و از همه مهم تر قدر این بازی هایی را که زمانی از پرچم داران این صنعت بوده اند را بدانند.

 

یکی از این بازی ها که در سال ۲۰۰۴ نیز عرضه شده و از شاهکار های بی نقص و غیر قابل وصف استدیوی توانمند و قدرتمند راکستار، به شمار می رود، بازی GTA San Andreas است که از نظر محتوا، یک شگفتی تمام عیار در سال ۲۰۰۴ بود. هیچ محدودیتی برای شما در بازی وجود نداشت! از قتل انسان های بی گناه و مردم عادی گرفته، تا دزدیدن ماشین های گران قیمت و فرار از دست پلیس ها و ترور انسان های پر آوازه. سری بازی GTA همیشه یکی از بهترین مثال ها برای بازی های سبک جهان آزاد بوده، تا اندازه ای که عده ای سبک جهان آزاد را تنها با نام بازی GTA می شناسند و چارچوب اصلی این سبک را در سری بازی GTA یافته اند. بازی GTA San Andreas نیز از این قاعده مستثنا نبود و توانست به یکی از بهترین نسخه های سری بازی GTA تبدیل بشود (یا شاید هم بهترین). نمی خواهم بیش از حد اغراق کنم اما عرضه ی بازی GTA San Andreas در صنعت بازی های ویدئویی، مانند پیدایش و خلقت انسان بر روی کره ی خاکی بوده است! در ادامه یک نگاه کلی به بازی GTA San Andreas خواهیم داشت و در میابیم که دلیل اینهمه ستایش و تحسین های مکرر از این شاهکار بی قید و شرط چیست؟ دلیلش چیست که هر فردی که یک آشنایی جزئی با دنیای بازی های ویدئویی دارد، مطمئنا بازی GTA San Andreas را تجربه کرده و یا حداقل نام و تعریف های آن را شنیده؟ قبل از خواندن ادامه ی این مقاله ی سرتاسر تعریف و بازگوی موفقیات، ذهن خود را به سمت ۱۱ سال پیش سوق دهید و سپس باقی ماجرا را ادامه دهید، تا به هیچ وجه بازی GTA San Andreas را با بازی های مطرح و موفق امروزی و بویژه نسخه ی جدید سری بازی GTA یعنی بازی GTA V مقایسه نکنید.

GTA_San_Andreas_Box_Art

باکس آرت بازی GTA San Andreas

نام: GTA San Andreas

ناشر: Rockstar Game

سازنده: Rockstar North

قسمتی از خاطرات زندگی با بازی GTA San Andreas

تمامی شگفتی ها و ماجرا ها و اتفاقات این سناریوی بی نظیر در صنعت بازی های ویدئویی از لحظه ای آغاز شد که کارل جانسون یا به اختصار CJ، همان شخصیت سیاه پوست که یک تاب سفید و یک شلوار لی به تن دارد، در فرودگاه ایالت San Andreas چمدان خود را بلند می کند و وارد شهر می شود. اما طولی نمی کشد که مامور های شهر سریعا اقدام به دستگیری وی در یک تاکسی که قصد داشت با آن به خانه اش برود، می کنند و با گرفتن پول ها و تجهیزات درون چمدانش، آن را درون یک کوچه ی متروکه رها می کنند و می روند. دقیقا در همین لحظه یک دنیای بدون انتها، پر از زد و خورد ها و دوستی ها و خیانت و ماجرا های مختلف که شامل غم ها و شادی و گریه ها و خنده ها می شود، پیش روی شما قرار می گیرد و این شمایید که باید به سمت دوچرخه ای که یک فلش آبی رنگ بر رویش مدام درحال بالا و پایین رفتن است، بروید و با سوار شدن بر روی آن اولین تجربه ی راندن وسایل نقلیه را تجربه کنید. اما طولی نمی کشد که از حرکت با سرعت بسیار کم دوچرخه خسته می شوید و کنجکاوی های ذهن پر از علامت سوالتان بر قوانین و ارکان اصلی بازی غلبه می کند و برای اولین بار، اولین ماشین مردم عادی را در وسط خیابان های ایالت San Andreas به سرقت می برید و البته دوچرخه ای را که پیش از آن سوارش بودید را برای صاحب ماشین مذکور برجای می گذارید! نقشه ی خود را بررسی می کنید و سوار بر ماشین جدید خود به سمت قسمتی که در نقشه با کلمه ی CJ علامت گذاری شده، حرکت می کنید.

به محله ی مورد نظر می رسید، از ماشین خود پیاده می شوید و برای اولین بار وارد خانه ی خود می شوید. اما خبری از آدم های سابق نیست. راستی، مادر بزرگ کجاست؟ مردی هیکلی با شکمی تو پر که یک چوب بیس بال در دست دارد، از اتاق خارج می شود و نسبت به تجاوز شما به حریم خصوصی وی که خانه اش محسوب می شود، اعتراض می کند. اما CJ آن مرد را با واژه ی “برادر” صدا می زند. این یعنی اینکه آن مرد قوی هیکل و تو پر آشناست، اما CJ را به یاد نمی آورد. اینجاست که CJ باخبر می شود، مادر بزرگش کشته شده و همراه با دیگر دوستانش به مجلس خاکسپاری آن می روند. همه چیز خوب به نظر می رسد، اما هیچ کس از آتشی که در دل CJ به پا شده خبر ندارد. از همین حالا CJ به خود و وجدان خودش، قول داده است تا قاتلین مادر بزرگش را بیابند. از اینجا به بعد، ماجرای یافتن قاتل مادر بزرگش یک طرف، مقابله با نا هنجاری ها و مشکلاتی که بر اطرافیان و دوستان و اعضای خانواده اش سایه انداخته است، طرفی دیگر. CJ خود را موظف می داند تا تمامی این شرایط را به سامان برساند و به مراد اصلی خودش که باری دیگر جاری شدن زندگی در رگ ها خانواده اش است، برسد. اما هیچ چیز طبق برنامه های از پیش تعیین شده، پیش نمی رود. با یک چشم بر هم زدن خودش را میان دعوا و نزاع های گنگستری شهر San Andreas می بیند و طعم تلخ خیانت را از اطرافیان و نزدیک ترین دوستانش می چشد، علاوه بر اینکه در خیلی از ماموریت ها و نقشه های سرقت و فروش موارد مخدر نیز شریک است. با همه ی این اوضاع، انتظار می رود که پلیس شهر، یک تنبیه و مجازات سنگین را برای CJ در نظر گرفته باشد، اما باری دیگر یک فرصت دیگر به آن می دهد و CJ را وارد یک ماجرای دیگر می کند تا اشتباهات و جرایمی که پیش از آن، بوسیله ی وی انجام گرفته شده بود، جبران کند.

تمامی متن بالا یک شروع وصف نشدنی و فوق العاده جذاب برای بازی GTA San Andreas بود که یک آغاز برای ماجرا های جذاب و پر از فراز و فرود بازی GTA San Andreas و ماجرا های شخصیت اصلی آن یعنی CJ محسوب می شود. مطمئنا راکستار تمامی قدرت و توان خود را در حیطه ی داستان سرایی در این بازی به کار گرفته و نتیجه ی آن شاهکاری شد که در بازی GTA San Andreas شاهد آن هستیم. پس در همین جا به اولین بخش از بازی GTA San Andreas نمره ی فوق العاده و کامل ۱۰ از ۱۰ را اهدا می کنم. به راستی بازی GTA San Andreas در بخش داستان سرایی از هیچ تلاشی دریغ نکرده و همچنین شاهد یک شخصیت پردازی بسیار قوی و پر محتوا هستیم که نظیرش در سال ۲۰۰۴ بسیار بسیار کم و انگشت شما پیدا می شد. هرچه باشد، بازی GTA San Andreas از بهترین های این صنعت و یک شروع اساسی و جدی برای بازی های سبک جهان آزاد محسوب می شود و نباید انتظار کم کاری و نقص در هیچ یک از بخش های آن داشت.

همچنین آنتاگونیست بازی که یک پلیس سیاه پوست و به معنای واقعی کلمه “سر درد” است که در بازی GTA San Andreas در کمال تنفر و دشمنی اش با CJ، شاهد گذشتگی ها و حرکات فروتنانه ای هستیم که در نقطه ی مقابل CJ یک شخصیت کامل را بوجود می آورند. پس می توان نتیجه گرفت که بازی GTA San Andreas در بخش شخصیت پردازی و صد البته خلق پروتاگونیست و آنتاگونیست قدرت بسیار زیادی داشته و برای سال های سال، یک مثال معتبر و مطمئن محسوب می شود.

این تصویر بازی GTA San Andreas یادتان هست؟

این تصویر بازی GTA San Andreas یادتان هست؟

بعد از داستان بازی GTA San Andreas از دیگر ارکان موفقی که عملکرد چشمگیری را در سال ۲۰۰۴ از خود برجای گذاشته، نقشه و محیط بازی است که در سطح قابل توجهی قرار داشت. به معنای واقعی کلمه “تنوع” در بازی حس می شد و به هر دری که می زدیم نمی توانستیم وصله ی تکراری بودن و خسته کننده بودن را به آن بچسبانیم. درکل نقشه ی بازی که Los Santos را شامل می شود به سه قسمت اصلی تقسیم می شود که ایالت San Andreas یک سوم آن را تشکیل می دهد، اما یکی از موضوعاتی که در بازی نمی توان نام مشکل را روی آن گذاشت، در دسترس نبودن تمامی نقشه ی بازی از ابتدای شروع بازی بود، به طوری که تنها از همان ابتدا San Andreas قابل دسترسی بود و بعد ها با پیشروی در بخش داستانی و عبور از مراحل مختلف و بعضا دشوار، می توانستید به دیگر بخش ها نیز وارد شوید. اما از ابتدا دو بخش دیگر شهر Los Santos به طور کامل دور از دسترس نبود، کاراکتر اصلی به طور کامل می توانست وارد آنان بشود اما از هیچ یک از امکانات آن ایالت ها نظیر فروشگاه ها، رستوران ها، لباس فروشی ها و … نمی توانستید استفاده کنید، زیرا که پلیس ها با ۳ درجه دشواری، به محض ورودتان به ایالت های دیگر به سراغ شما می آمدند و تنها فکرشان نیز از بین بردن و نابودی شما بود. حالا به هر قیمتی که شد. البته اگر از طرفداران دیوانه بازی در سری بازی GTA هستید در اینگونه شرایط نیز هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت، زیرا که رمز های تقلب، دوستان همیشگی سری بازی GTA همراه شما خواهند بود!

یکی از ارکانی که باعث شده وسعت بسیار زیاد بازی GTA San Andreas خسته کننده و تکراری نباشد، فعالیت های مختلفی هستند که بازی باز به طور دلخواه می تواند آنان را تجربه کند یا از تجربه ی آنان سر باز زند. در ادامه نگاهی به این فعالیت های جذاب و سرگرم کننده می اندازیم که یک بخش مجزا از ماموریت ها و مراحل اصلی داستانی در بازی GTA San Andreas را بوجود آورده اند. یکی از این فعالیت، پیست های مسابقات اتومبیل رانی است که به شیوه های مختلف برگذار می شوند، مثلا در یکی از شیوه های آن باید در راند های مختلف با رقیب های تان مسابقه بدهید، در حالی که در شیوه ای دیگر، بازی باز نقش راننده ایفا خواهد کرد و یک هوش مصنوعی که همراه شما محسوب می شود، وظیفه ی شلیک به ماشین های دیگر را دارد و هر ماشینی که دیر تر از همه منفجر شد، برنده است. از دیگر فعالیت های جانبی بازی GTA San Andreas می توان شغل های مختلف را نام برد که در سطح شهر قرار دارند. تاکسی رانی، آتش نشانی و رانندگی در قالب یک آبولانس برای نجات دهی بیماران زخمی، از رایج ترین این شغل ها در بازی GTA San Andreas به شمار می روند. همچنین کلاب ها، رستوران ها و کافی شاپ های مختلف که در سطح شهر به صورت گسترده قرار دارند نیز از نمونه های دیگر فعالیت های جانبی در شهر Los Santos است. اما مهم ترین فعالیت های جانبی را در بازی GTA San Andreas می توان رسیدگی به شخصیت اصلی را یاد آور شد که برای اولین بار در سری بازی GTA شاهد آن بودیم. از این فعالیت ها نیز می توان خرید لباس، رفتن به آرایشگاه و انتخاب مدل موی دلخواه و همچنین رفتن به باشگاه برای رسیدن به تناسب اندام دلخواه را نام برد. همچنین در سطح شهر شاهد گاراج های مختلفی هستیم که می توانید ماشین های دلخواه خود را که قابلیت اسپرت شدن را دارا هستند، به اینگونه گاراج ها ببرید و به صورت و سلیقه ی دلخواه تان اسپرت کنید. در کل بازی GTA San Andreas در زمینه ی فعالیت های جانبی و مستقل از ماموریت های اصلی بخش داستانی، عملکرد قابل توجهی داشته و توانسته بهترین نوآوری ها و ایده های مربوطه را به بهترین نحو ممکن در یک بازی پیاده سازی کند. در این رابطه یک خسته نباشید جانانه باید به راکستار گفت!

در بررسی بازی GTA San Andreas نیز در بخشی مستقل از مقاله ی اصلی، یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین مراحل بازی را در قالب چند سطر بررسی می کنیم که البته در نوشته های مربوط به بازی GTA San Andreas می تواند نقش یک نوستالژی به تمام معنا را ادا کند. در این بخش نگاهی می اندازیم به مرحله ای که در آن CJ به همراه رایدن، باید سوار بر یک موتور سیکلت، به دنبال یک قطار با سرعت بسیار زیاد حرکت می کردند و افرادی را که در بالای سقف قطار قرار داشتند با شلیک گلوله از بین می بردند. در این مرحله از بازی GTA San Andreas، CJ نقش راننده ی موتور را بر عهده دارد و رایدن (همان مرد هیکلی با شکمی تو پر!) که نفر دوم بر روی موتور است، با اسلحه ی خود به افراد بالای قطار شلیک می کند و آنهارا از بین می برد. اوج هوش مصنوعی بازی را در این مرحله متوجه می شویم! دقیقا در قسمت هایی که موتور از قطار فاصله می گیرد، رایدن از شلیک کردن باز می ایستد، اما هنگامی که به قطار نزدیک می شود، به شکلی زیرکانه ابتدا یکی از افراد بالای قطار را هدف قرار می دهد و سپس بعد از نابودی هدف، به سراغ دیگری می رود. مطمئنا اگر جزو کسانی باشید که بازی GTA San Andreas را تجربه کرده است، در این مرحله به صورت مکرر و بار ها و بار ها ناموفق از نابود کردن اهداف از ماموریت خارج شده اید، زیرا رفتن به دنبال قطار شلیک به افراد بالای آن، دارای محدودیت است و هنگامی که قطار از شهر خارج می شود و مسیر خود را از بالای یک پل راه آهن ادامه می دهد، CJ دیگر قادر نخواهد بود که به همراه موتور به دنبال آن برود و مجبور می شوید تا تمامی مسیر را از ابتدا از سر بگیرید.

 

حمیدرضا
درباره حمیدرضا

بیش از 6 سال هست که به صورت مستمر در زمینه وب و گیم سرور فعالیت میکنم و مباحث گیمینگ تحت وب ، طراحی وب، برنامه نویسی و تکنولوژی های جدید رو پیگیری میکنم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *